Labware Detergents and Cleaners
- (22)
- (1)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (109)
- (2)
- (43)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (4)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (5)
- (1)
- (34)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (4)
- (5)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (67)
- (61)
- (4)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Extran™ AP 18
Use for everyday cleaning of laboratory glassware and equipment. MilliporeSigma Extran™ AP 18 is a mildly alkaline concentrated liquid cleaning agent for automatic washers. Extran products are biodegradable, with no residues or NTA. (Note: this produ
| Composition | Aqueous solution of inorganic and organic compounds. |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| pH | 13.5 (aq. soln., 20°C) |
| For Use With (Application) | Automatic washing |
| Appearance | Colorless to Light Yellow |
| Boiling Point | ∼300°C |
|---|---|
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
| Composition | Chromium (VI) Trioxide 0.8 to 1%, Sulfuric Acid 97 to 99 %, Water, Deionized 1 to 1.2%, Sodium Dichr |
| Form | Liquid |
| Product Type | Cleaning Solution |
| Color-coded | No |
| Certifications/Compliance | OSHA, 29 CFR 1910.1200, TSCA |
| Scent | Unscented |
| Appearance | Dark Brown |
| Sterility | Non-sterile |
| Boiling Point | >200°C |
|---|---|
| Content And Storage | 15°C to 49°C |
| Composition | Ethoxylated Nonylphenol, branched 19 to 21%, Dioxane <0.0006 %, Ethylene Oxide 0.0001%, Water, de |
| Form | Liquid |
| Product Type | Detergent |
| Color-coded | No |
| pH | 5 to 9 |
| Scent | Regular Scent |
| Sterility | Non-sterile |
Cleaning Solution, Chromic-Sulfuric Acid Solution, Ricca Chemical
Chromic-Sulfuric Acid Solution is a cleaning solution for cleaning laboratory glassware.
Scigen Stain Away™ Wipes
Stain removing wipes removes biological stains and dyes from hands and surfaces.
Mopec Eazy Soak, Instrument Cleaner
Mopec Eazy Soak, Instrument Cleaner digests all tissue, blood and exudative material and is ideal for hard-to-clean instruments such as scissors, forceps, serrated cutting blades and scalpel handles
Reagents Holdings Llc Chromic-Sulfuric Acid Cleaning Solution for Cleaning Laboratory Glassware, Reagents
Chromic-Sulfuric Acid Cleaning Solution for Cleaning Laboratory Glassware, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Boiling Point | 260°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Color-coded | No |
| Solubility | Completely miscible |
| Color | Brown |
| Packaging | Safety Coated Glass |
| pH | 0 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Reagents Holdings Llc Chromic-Sulfuric Acid Cleaning Solution, Reagents
Chromic-Sulfuric Acid Cleaning Solution, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
Reagents Holdings Llc Acid Dichromate Cleaning Solution, Reagents
Acid Dichromate Cleaning Solution, Reagent, for general laboratory use. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Boiling Point | 300°C |
|---|---|
| Format | Liquid |
| Form | Liquid |
| Color-coded | No |
| Solubility | Completely miscible |
| Color | Brown |
| pH | <1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
STERIS™ LabKlenz 250 Acid Detergent
LabKlenz 250 Acid Detergent is a low-foaming, citric acid-based, liquid detergent. It is formulated for use as a rinse aid, as well as for the removal of particulate, scale and inorganic soils. pH (1%): 2.6, typical.
| Form | Clear Liquid |
|---|---|
| Product Type | Detergent |
| Color-coded | No |
| pH | 2.6 |
| Scent | Unscented |
| Sterility | Non-sterile |